Pierwsza konsultacja rodzicielska u psychologa

Poniższy artykuł powstał po to, by oswoić nieco sytuację, jaką jest pierwsza konsultacja rodzicielska u psychologa. Wielu rodziców nawet miesiącami boryka się z takim stanem, gdzie paląca potrzeba wsparcia ze strony profesjonalisty miesza się z obawą przed udaniem się na wizytę. Lęk często powstaje tam, gdzie brakuje nam danych, zatem postaram się zwięźle opisać czego na pierwszym spotkaniu z psychologiem w naszym gabinecie możecie się spodziewać – a czego nie.

Z czym do psychologa?

              Sprawy, z jakimi przychodzą do mnie rodzice, można podzielić na kilka kategorii – a i tak nie obejmą one wszystkich tematów, które napotykam w gabinecie. Spróbujmy jednak, najogólniej jak się da, wyodrębnić 3 główne wątki konsultacji rodzicielskich.

  • Problemy wychowawcze

              Rodzice tak opisujący swoje trudności w relacjach z dzieckiem, zgłaszają najczęściej silne reakcje emocjonalne dziecka (głównie złość, ale też lęk, a u nastolatków również smutek) i swoją bezradność przy próbach ich stonowania. Pytają czy częstotliwość i siła wybuchów złości ich dziecka jest oby na pewno „normalna” i jak oni mają reagować, by pomóc dziecku a jednocześnie mieć poczucie, że wciąż panują nad sytuację.

              Inne problemy z tej kategorii to agresja między dziećmi czy ze strony dziecka wobec rodzica, niszczenie przedmiotów, nieposłuszeństwo, złe zachowanie wobec członków dalszej rodziny czy w miejscach publicznych, zachowania dziecka nazywane manipulacyjnymi lub złośliwymi.

Coś jest nie tak z dzieckiem

              Rodzice z takim przeświadczeniem to często rodzice martwiący się. Tym, że ich dziecko ma zaburzenia snu, łaknienia czy wydalania. Że rozwój mowy jest nieprawidłowy, rozwój motoryczny czy poznawczy nie taki jak powinien. Zastanawiają się czy ich dziecko nie jest nadmiernie nieśmiałe czy wycofane, czy jego zachowanie nie ma symptomów jakiegoś zaburzenia, które należałoby zdiagnozować i zacząć leczyć.

Coś jest ze mną nie tak

              Ta myśl często na konsultacje przyprowadza rodziców w wielkim poczuciu winy. Siadają i czekają na wyrok lub wręcz karę za bycie najgorszym rodzicem na świecie. To osoby, które czują, że nie dają rady z tym całym rodzicielstwem, popełniają same błędy, niszczą dziecku życie i przekazują nieprawidłowe wzorce.

              To, czego możecie się spodziewać na konsultacji u nas w Gabinecie Blisko, to przeformułowanie tych trudności na język i kategorie, które lepiej pozwolą zrozumieć istotę sprawy i pomogą wyjść z patu, który skłonił Was do szukania pomocy. Przykładowo, zachowanie dziecka polegające na tym, że bije inne dzieci na placu zabaw opisywane jako niegrzeczne czy złośliwe, może zostać obejrzane w świetle potrzeb tego dziecka i niekoniecznie konstruktywnie dobranych do ich zaspokojenia strategii. Rzucenie nowego światła na powtarzającą się trudność często wystarcza, by nowe sposoby reakcji pojawiły się jak przy pomocy czarodziejskiej różdżki.

Czego możecie się spodziewać po pierwszej konsultacji?          

  • Na pierwsze spotkanie w gabinecie zostaniecie zaproszeni bez dziecka. To bardzo ważne, żeby móc omówić napotykane trudności w gronie dorosłych i uniknąć mówienia o dziecku przy nim.
  • Może być tak, że psycholog przed zaproponowaniem oddziaływań z obszaru swojej specjalizacji, skieruje dziecko do innych specjalistów. Najczęściej kierujemy do lekarzy różnych specjalności. Nie ma sensu terapia psychologiczna, gdy na podstawowym poziomie jakim jest zdrowie coś szwankuje i nie zostało zaopiekowane.
  • Zostaniecie zapytani o historię dziecka od ciąży do chwili obecnej. Warto pomyśleć przed konsultacją o czym warto opowiedzieć, bo mogło mieć wpływ na stan obecny.
  • Mimo tego, że konsultacja dotyczy dziecka, dużo rozmawiamy o rodzicach i innych bliskich dziecku dorosłych. Mam takie doświadczenie, że tylko oddziaływanie na cały system, jakim jest rodzina, jest w stanie doprowadzić do pożądanej przez rodziców zmiany, która będzie korzystna dla dziecka.
  • Na konsultacji nie dostaniecie gotowych rozwiązań. Rzadko kiedy mają one jakikolwiek sens, dlatego skupimy się raczej na takich oddziaływaniach, które będą dla Was z większą korzyścią.
  • Oferujemy solidną psychoedukację w temacie zgłaszanym na konsultacji. Psycholog nie posiada wiedzy tajemnej, którą tylko on może pojąć i wdrażać. Im lepiej rozumiecie co się dzieje z Wami i dzieckiem, tym bardziej adekwatnie potraficie się wspierać.

Moim celem jest takie wsparcie rodziny, by potrafiła sobie jak najszybciej radzić sama. Mam tu na myśli przekazanie takiego kawałka wiedzy i takich narzędzi, które okażą się wystarczające, byście mogli ruszyć z miejsca, w którym utknęliście. A zatem… Szerokiej drogi! 😊

Zapraszamy do Gabinetu Blisko! Zapisy wyłącznie online pod adresem: www.blisko-bielany.pl/zapisz-sie

Opublikowany w Blog